 |
Traveller Buss har förvärvats av Thomas Hellgren, VD ( 75 % ), och Tony Hjelm, trafikchef ( 25 % ) i bolaget sedan jan-2002, genom bolaget Capital Coach Sverige AB (CCAB).
Förvärvet är ett resultat av en tidigare köpoption som tecknades i november 2001 och som nu fullföljs.
-Traveller Buss har en väldigt positiv utvecklingstrend och vi räknar med att vår omsättning mer än fördubblas redan under 2002, säger Thomas Hellgren.
För att klara expansionen kommer nytt friskt kapital att tillföras Traveller Buss. - Expansion innebär inte bara att man binder kapital i fordon utan även i en större stock kundfordringar, fortsätter Thomas.
Tidigare ägare, Knut Flink, lämnar nu ett bolag som han ägt och drivit sedan 1990 och som tidigare var en del i Rolf Fribergs företagsimperium med bl.a. Forex och Traveller Resebureau.
- Vårt mål är att fortsätta utvecklingen av de mjuka delarna i verksamheten dvs. kundmötet i både administrativ och trafikmässig mening. Vi vill dessutom vara öppna i vår kommunikation och både ge och lyssna. Hur mycket detta betyder underskattas lätt och vi har redan sett resultat av vårt arbete, avslutar Thomas.
Renodlingen av Traveller Buss innebär att trafiken i Open Top Tours fortsättningsvis kommer att drivas i ett separat bolag, Open Top Tours Stockholm A/S. Bolaget, som driver sightseeing i Helsingfors och Stockholm, ägs till lika delar av Knut Flink, Strömma Turism & Sjöfart AB och Köpenhavns Rundfart A/S.
|
|